Search

برچسب جدید انرژی استاندارد کولرهای آبی لورچ رونمایی شد

برچسب جدید انرژی استاندارد کولرهای آبی لورچ رونمایی شد

مراسم رونمایی از برچسب انرژی جدید سیزدهم اسفندماه با حضور “علی‌اکبر محرابیان” وزیر نیرو، “محمود کمانی” معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران، “مهدی اسلام‌پناه” رئیس سازمان ملی استاندارد و همچنین جمعی از تولیدکنندگان کولرهای آبی برگزار شد .

کولرهای آبی لورچ با استاندارد جدید، حائز رتبه‌ انرژی +++A در نمایشگاه جانبی این مراسم، به نمایش در آمدند و همچنین با هدف ایجاد زمینه مذاکرات تجاری و توسعه استفاده از موتورهای پربازده در کولرهای آبی، شرکت‌های دانش‌بنیان، الکتروموتورهای پربازده PMSM و BLDC تولیدات خود را عرضه نمودند.

با دستور مقام عالی وزارت نیرو، سازمان ملی استاندارد ایران در برچسب جدید استاندارد کولرهای آبی که بعد از سیزده سال بازنگری شده، رتبه‌های «E، F، G» را از برچسب انرژی حذف و سه رتبه «A+++، A++، A» به بالای رده‌های برچسب انرژی اضافه نموده است. بر اساس گزارش سازمان ملی استاندارد حدود ۷۰ درصد کولر آبی موجود در رده‌های  G، E، F  برچسب انرژی جای می‌گرفتند که در بازنگری این استاندارد، کولرهای پرمصرف امکان تولید را ندارند و با بهینه‌سازی مصرف برق و استفاده از الکتروموتورهای با بازدهی بالاتر و کسب حداقل رتبه D برچسب انرژی، اجازه تولید خواهند داشت. پیش‌بینی می‌شود با اجرای این استاندارد برای کولرهای آبی جدید و گام بعدی آن یعنی الزامی شدن تولید کولرهای آبی با موتورهای پربازده BLDC، بیش از ۱۳۰۰ مگاوات از میزان تقاضای برق طی چهار سال آینده کاهش یابد.

علیرضا صمدی مدیرعامل شرکت لورچ به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان کولر آبی در ایراد سخنرانی خود  ضمن تقدیر از اقدام شایسته وزارت صمت، وزارت نیرو و سازمان استاندارد در الزام تولید کولرهای آبی با مشخصات و بازدهی متفاوت، ابراز امیدواری کرد که با کنترل شدید تولیدات غیر استاندارد و حمایت مسئولین میتوان در مصرف انرژی کولرهای آبی بیش از پنجاه درصد صرفه جوئی کرد.

رونمایی از استاندارد ملی برچسب انرژی کولرهای آبی لورچ