Search

تفاوت پکیج، شوفاژ و رادیاتور

تفاوت شوفاژ و رادیاتور و پکیج

فهرست محتوا

معمولاً افراد هنگام انتخاب سیستم گرمایشی(موتورخانه یا پکیج)، با این چالش روبه‌رو می‌شوند که چه تفاوت‌هایی بین پکیج، شوفاژ و رادیاتور وجود دارد و هرکدام چه نقشی در سیستم گرمایشی دارند. برای آگاهی از این تفاوت‌ها آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

شوفاژ (Chauffage) یک کلمه فرانسوی به معنی گرمایش است. در تأسیسات مکانیکی ساختمان به یک سیستم گرمایشی که در آن از آب گرم یا بخار برای انتقال گرما به فضای داخلی استفاده می‌شود شوفاژ می‌گویند.

تفاوت شوفاژ و رادیاتور

زمانی که به صورت مختصر و مفید درباره تفاوت پکیج، موتورخانه و رادیاتور صحبت کنیم، باید بگوییم که رادیاتور پنلی یا پره‌ای از تجهیزات انتهایی سیستم گرمایشی است که وظیفه انتقال گرما به محیط را بر عهده‌دارند. موتورخانه (شوفاژخانه) به بخشی از ساختمان گفته می‌شود که تمام تأسیسات ساختمان از جمله تأسیسات حرارتی و آبرسانی در آنجا قرار دارند.

در گذشته نه چندان دور و حتی در حال حاضر، برخی از ساختمان‌ها برای گرمایش فضای واحدها از دیگ و مشعل استفاده می‌کنند که این سیستم‌ها در موتورخانه قرار می‌گیرند. موتورخانه‌ها علاوه بر هزینه بالا، به یک اتاق نیاز دارند تا دیگ (Boiler) که نقش قلب موتورخانه را دارد، مشعل و دیگر اجزا را در خود جای دهند، که این امر فضای زیادی را اشغال می‌کند. اما امروزه با رشد نوآوری و تکنولوژی، پکیج‌ها به عنوان جایگزین مناسبی برای موتورخانه‌ها مطرح شده‌اند. پکیج‌ها از نظر مصرف انرژی بهینه‌تر هستند و هزینه کمتری نسبت به موتورخانه دارند، به همین علت مصرف‌کنندگان برای انواع کاربری‌ها به سمت پکیج‌ها سوق پیدا می‌کنند.

با این حال، تفاوت‌های مهمی بین این دو سیستم وجود دارد، از جمله نحوه عملکرد، روش استفاده، نوع هوای محیط، هزینه‌ها و… .

عملکرد پکیج

پکیج‌ها در ظرفیت‌های مختلف نسبت به موتورخانه‌ها فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کنند (به اندازه یک کابینت)، اما در عملکرد تفاوت دارند که به زبان ساده بیان می‌کنیم.

 هنگامی که مصرف‌کننده آب مصرفی شیر آب گرم را باز می‌کند، سنسور جریان آب که به یک کنترل الکترونیکی (ECU) متصل است جریان آب را تشخیص می‌دهد. ECU که مغز پکیج است، کنترل دما، جرقه، جریان گاز و مدولاسیون را بر عهده دارد. بعد از تشخیص جریان آب، جرقه زن  فعال شده و بعد از چند ثانیه جریان گاز وصل و سپس مشعل روشن می‌شود. آب پس از گرم شدن در مبدل حرارتی از مسیر لوله آب گرم مصرفی به شیر آب مصرفی انتقال پیدا می‌کند.

پکیج دیواری در فصول مختلف سال، عملکرد متفاوتی دارد. در تابستان، هنگامی که آب گرم مصرفی برای آشپزخانه، حمام و سرویس های بهداشتی باز می‌شود، پکیج روشن می‌شود و آب با توجه به درجه تنظیم شده گرم می‌کند که این فرایند کمی زمان می‌برد. اما در زمستان، پکیج به صورت اتوماتیک و بر اساس دمای تنظیم شده روشن می‌شود و آب داخل رادیاتورها را گرم نگه می‌دارد. بنابراین، زمانی که شیر آب گرم در هر قسمت از واحد باز ‌شود، بلافاصله آب گرم در دسترس مصرف‌کننده قرار می‌گیرد. انواع پکیج همانند یک موتورخانه کوچک به رادیاتور پنلی یا پره‌ای و سیستم های گرمایش از کف وصل می شوند تا گرمایش مورد نیاز را تأمین کند.

عملکرد موتورخانه (شوفاژخانه)

موتورخانه فضایی در یک ساختمان است که با تجهیزات کنترلی و سیستم‌های مکانیکی، کنترل سرمایش و گرمایش ساختمان را بر عهده دارد.

از تجهیزات تشکیل‌دهنده موتورخانه‌ می‌توان به تجهیزات کنترل و پردازشگر، دیگ (Boiler)، چیلر، پمپ، مبدل حرارتی، مشعل، مخازن آب گرم مصرفی و بهداشتی، لوله‌ها، شیرها و برج خنک‌کننده اشاره کرد.

موتورخانه دو جزء مهم وجود دارد: چیلر و بویلر، چیلر وظیفه کاهش دمای آب ورودی را برای خنک کردن محیط بر عهده دارد، در مقابل، بویلر دمای آب ورودی را برای گرمایش، افزایش می‌دهد. گرم کردن و افزایش دمای آب به وسیله مشعل انجام می‌گیرد. پس از اینکه دمای آب توسط بویلر و چیلر تنظیم شد، توسط پمپ از مسیر لوله‌ها به مصرف کننده در نقاط مختلف ساختمان منتقل می‌شود.

تفاوت پکیج با شوفاژ‌خانه

  • راندمان

پکیج به طور معمول راندمان بالاتری نسبت به موتورخانه دارد، زیرا حرارت آب به خوبی منتقل می‌شود.

موتور‌خانه‌های قدیمی با دیگ‌های چدنی، به ندرت توان ارائه راندمان بالای 70% را دارند، در مقابل پکیج‌های دیواری با راندمان‌های بالای90%، مصرف انرژی به مراتب بالاتری دارند.

توان حرارتی یک موتورخانه ممکن است نسبت به یک پکیج‌دیواری به مراتب بیشتر باشد. برای جبران این کمبود می‌توان چند دستگاه پکیج‌دیواری را به صورت سری یا آبشاری جایگزین موتورخانه قدیمی نمود.

  • اندازه و فضای نصب

پکیج به طور معمول فضای کمتری را اشغال می‌کند، اما برای راه‌اندازی موتورخانه به فضای بزرگ‌تری نیاز است.

به طور کلی، موتورخانه و پکیج هر دو گزینه‌های مناسبی برای گرمایش منزل هستند که بستگی به فضا و مساحت شما دارد. شرکت لورچ با استفاده از به‌روزترین فناوری‌ها و قطعات، توانسته است پکیج با ظرفیت‌های متفاوت و کاربری‌های مختلف تولید کند تا شما بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب کنید.

یکی از مزایای استفاده از پکیج به جای موتورخانه‌های مرکزی، ایجاد استقلال برای مصرف کننده می‌باشد و دیگر محدودیت زمانی برای استفاده از گرمایش دستگاه وجود نداشته و تابع قوانین مجتمع مسکونی نیست.

  • تعمیر ونگهداری

هزینه‌های تعمیر، نگهداری و مصرف انرژی در پکیج به مراتب کمتر از موتورخانه است.

انتخاب سیستم گرمایشی مناسب برای ساختمان امری مهم و قابل توجه است. در این مطلب به تفاوت بین پکیج و شوفاژ خانه پرداختیم. به طور کلی، پکیج و موتورخانه هر دو گزینه‌های مناسبی برای گرمایش هستند که بستگی به فضا و کاربری برای تأمین دمای آسایش مورد نظر دارد.

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاتالوگ جامع محصولات لورچ

درخواست شما با موفقیت ثبت شد.

به زودی ایمیلی حاوی کاتالوگ محصولات برای شما ارسال میشود.