Search

سرویس کولر با کمترین هزینه

سرویس کولر آبی با کمترین هزینه

فهرست محتوا

یکی از وسایلی که عملکرد ‌‌و عمر آن بستگی زیادی به نگهداری پس از خرید و استفاده های فصلی دارد کولر های آبی هستند که گرمای روزهای گرم سال را برای محیط زندگی ما خنک و دلچسب میکند. کولر های آبی که در دو مدل رایج پوشالی و‌ سلولزی عرضه می‌شود،  ‌هر دو نیاز دارند سالانه یا حتی ماهانه اجزای داخلی آنها چک و گاها سرویس شود. سرویس کردن کولر آبی به این معناست که اجزای داخل کولر از جمله پوشال ها، تسمه، پمپ آب و مرکز آبرسانی کولر چک شود. این اتفاق باعث‌مصرف بهینه برق و‌ آب می‌شود.  همچنین تعویض ادواری آب مخزن کولر باعث کم‌تر شدن رسوبات کولر و بیش‌تر شدن عمر آن می‌گردد.

نصب درست کولر

اولین نکته حائز اهمیت برای کنترل هزینه های و جلوگیری از خرابی که باید به آن توجه بسیار شود محل قرار گیری کولر آبی است، برای مثال کولر به هیچ عنوان نباید در معرض هواکش یا دودکش قرار بگیرد زیرا علاوه بر خشکی پوشال ها باد داغ و کثیف را وارد محیط شما کرده که منجرب به پایین آمدن بازه خنکی می گردد و همچنین باعث‌ مصرف بیهوده انرژی می شود.

چهارپایه کولر و تراز بودن کولرابی بسیار مهم است و در بازه خنکی مفید و عملکرد مناسب تا ثیر بسزای دارد، به همین منظور باید توجه ویژه ای به ابعاد و ارتفاع مناسب جهت بهره وری بهتر دستگاه داشته باشید همچنین در صورتی که مدل دستگاه شما بالازن است باید توجه داشته باشید که قسمت پایینی و نگهدارنده زیرین از جنس نبشی باشد که محل تلاقی بین کفی یا سینی کولر با پایه باشد و از قوطی استفاده نشود تا در طول مدت طولانی و لرزش دستگاه کف کولر سوراخ نشود.

نکته بعدی که بسیار مهم است نصب سایه بان برای کولر می باشد، زیرا باعث پایین ماندن دمای آب داخل کولر می شود که نتیجه آن باد خنک ‌و مطلوبی است که به داخل ساختمان می رساند.

مراحل سرویس کولر

تمیز کردن کولر آبی

یکی از مهم‌ترین مراحل سرویس کولر آبی، تمیز کردن آن است. گرد و غبار و رسوبات که مدت زیادی استفاده نشده، باعث کاهش کارایی کولر می‌شوند. برای تمیز کردن کولر آبی با حفظ نکات ایمنی مراحل زیر را دنبال کنید:

  • خاموش کردن کولر و قطع برق

ابتدا کولر را خاموش کرده و برق آن را قطع کنید تا ایمنی لازم رعایت شود. این کار از هر گونه حادثه ناخواسته جلوگیری می‌کند و امنیت شما را تضمین می‌کند.

  • تمیز کردن پوشال‌ها

پوشال‌ها نقش مهمی در خنک‌کنندگی کولر آبی دارند. برای تمیز کردن پوشال‌ها:

پوشال‌ها را خارج کنید، آنها را با آب بشویید تا گرد و غبار و رسوبات از بین بروند اما در صورتی که پوشال‌ها فرسوده یا پوسیده شدهباشند، آنها نیاز به تعویض دارند که استفاده از پوشال‌های نو بازه خنکی کولر را افزایش می‌دهند و مصرف برق را کاهش می‌دهند.

  • شستشوی محفظه داخلی

محفظه داخلی کولر به مرور زمان دچار رسوب و آلودگی می‌شود، برای شستشوی محفظه داخلی از آب و مواد شوینده ملایم استفاده کنید و با یک دستمال یا برس نرم، دیواره‌ها و کف محفظه را به خوبی تمیز کنید، این کار به جلوگیری از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کند و هوای سالم‌تری را وارد محیط می‌نماید.

در کولر های سلولزی به دلیل داشتن کاغذ سلولزی به جای پوشال نیاز به تعویض سالانه ندارد و می‌توان ۴ سال یکبار آنها را تعویض کرد اما از بقیه موارد سرویس  نباید غافل شد.

سرویس کولر

روغن‌کاری موتور و فن

روغن‌کاری منظم موتور و فن باعث افزایش طول عمر و بهبود عملکرد کولر می‌شود. برای این کار، از روغن مخصوص موتورهای الکتریکی استفاده کنید و مطمئن شوید که تمام قسمت‌های متحرک به خوبی روغن‌کاری شده‌اند.

بررسی پمپ آب و تنظیم شناور

پمپ آب به دلیل آب رسانی به پوشال ها یکی از قطعات حیاتی کولر آبی است و اطمینان حاصل کنید که پمپ آب به درستی کار می‌کند، در صورت مشاهده هر گونه خرابی یا عملکرد ضعیف، پمپ را تعویض کنید. این کار هزینه زیادی ندارد ولی تأثیر زیادی در عملکرد کولر دارد.

شناور آب تنظیم کننده میزان آب ورودی به کولر است که بررسی و تنظیم صحیح شناور می‌تواند از نشت آب جلوگیری کند و مصرف آب را تا حد زیادی بهینه کند.

بررسی تسمه کولر آبی

تسمه یکی از قطعات مهم کولر آبی است که وظیفه انتقال حرکت موتور به فن را بر عهده دارد که بررسی و نگهداری منظم تسمه، عملکرد بهینه کولر را تضمین می‌کند و از خرابی‌های ناگهانی جلوگیری می‌کند.

 مواردی که برای تسمه باید بررسی شود:

سایش و فرسودگی: تسمه نباید دارای ترک، سایش یا فرسودگی باشد. اگر تسمه خراب شده است، آن را تعویض کنید.

کشیدگی: تسمه باید به اندازه کافی کشیده باشد، اگر تسمه بیش از حد شل باشد، کارایی کولر کاهش می‌یابد و ممکن است باعث لغزش تسمه شود.

تنظیم کشش تسمه: برای تنظیم کشش تسمه، معمولاً می‌توانید با تنظیم پیچ‌های موتور، موقعیت موتور را تغییر دهید.

بررسی عملکرد تسمه:بعد از تنظیم تسمه و بستن درب کولر، کولر را روشن کنید و عملکرد تسمه را بررسی کنید. تسمه باید به نرمی و بدون صدا کار کند.

بررسی و نگهداری لوله‌های آب‌رسان و پخش کننده ها به پوشال‌ها در کولر آبی

لوله‌های آب‌رسان نقش حیاتی در عملکرد صحیح کولر آبی دارند. آنها آب را از مخزن به پوشال‌ها منتقل می‌کنند تا با مرطوب نگه داشتن آنها، هوا خنک شود. این لوله‌ها ممکن است به مرور زمان با رسوبات و املاح در آب مسدود شوند.

برای تمیز کردن لوله‌ها را به آرامی جدا کنید و با آب فشار قوی بشویید تا رسوبات، املاح و آلودگی‌ها از لوله های خارج شوند و از مصدود نبود آنها اطمینان حاصل نماید و همچنین با استفاده از یک  سوزن، مسیر پخش‌کننده را تمیز کنید تا جریان آب به صورت یکنواخت به پوشال‌ها منتقل شود.

با انجام منظم سرویس کولر آبی و رعایت نکات فوق، می‌توانید از عملکرد بهینه و طول عمر بیشتر کولر خود اطمینان حاصل کنید. این اقدامات نه تنها باعث بازه خنکی بالا و دلپذیر در فصل تابستان می‌شوند، بلکه هزینه‌های انرژی و تعمیرات احتمالی را نیز به طور چشمگیری کاهش می‌دهند. بنابراین، با کمترین هزینه از خنکی مطبوع و هوای تازه کولر آبی خود لذت ببرید.

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *