Search

ایمنی در نصب دودکش پکیج برای پیشگیری از حوادث گازگرفتگی

فاصله صحیح دودکش پکیج در پشت بام و بالکن

فهرست محتوا

در سالهای اخیر استفاده از پکیج شوفاژ دیواری در ساخت و ساز جدید و نوسازی ساختمانها بسیار رایج شده است. پکیج شوفاژ دیواری وسیله ایست که علاوه بر گرمایش، آب گرم بهداشتی مورد نیاز را بصورت مستقل برای هر واحد مسکونی تامین می کند.

یکی از نکات مهم در استفاده از انواع پکیج شوفاژ دیواری اعم از محفظه احتراق باز و محفظه احتراق بسته یا روم سیلد (Room Sealed)، حصول اطمینان از جانمایی درست محل نصب پکیج و همچنین نصب اصولی، ایمن و استاندارد دودکش آنها است. دودکش پکیج وظیفه خروج گازهای حاصل از احتراق را بر عهده دارد. اگر دودکش به درستی نصب نشود، ممکن است باعث بروز خطرات جدی مانند نشت گاز مونوکسید کربن و مسمومیت و حتی مرگ خاموش شود.

جانمایی درست پکیج های رومسیلد و نصب اصولی آنها با دودکش دوجداره استاندارد، علاوه بر ارتقای ضریب ایمنی خانواده، می تواند به افزایش راندمان پکیج و کاهش مصرف گاز هم کمک کند.

انواع پکیج از نظر وضعیت دودکش و تامین هوای احتراق:

پکیج با محفظه احتراق باز – نسل قدیم:

پکیج های با محفظه احتراق باز مشابه بخاریها و آبگرمکن های معمولی، هوا یا اکسیژن مورد نیاز برای احتراق را از محل نصب تامین می کنند و نیازمند دودکش ساختمانی با قطر 15 سانتی متر می باشند که مطابق مقررات ملی ساختمان باید تا یک متر بالاتر از سطح بام ساختمان بصورت ایمن، مقاوم و دودبند اجرا شده و در انتها مجهز به کلاهک H شود. درنتیجه این پکیج ها بعلت افزایش ریسک مرتبط با خطرات احتمالی دودکش ها، از ضریب ایمنی کمتری نسبت به پکیج های نسل جدید (محفظه احتراق بسته) برخوردار هستند.

به همین جهت، این پکیج ها طی یک دهه اخیر، جای خود را به نسل جدید پکیج با فناوری بالاتر یعنی پکیج های با محفظه احتراق بسته یا رومسیلد داده اند.

پکیج با محفظه احتراق بسته (Room Sealed) – نسل جدید:

دودکش پکیج با محفظه احتراق بسته لورچ

محفظه احتراق این پکیج ها نسبت به محیط محل نصب کاملا هوابند یا Sealed و دودکش آن مجهز به فن می باشد تا محصولات احتراق (گازهای حاصل از احتراق) بصورت فورس (اجباری) از دودکش به بیرون ساختمان هدایت و به فاصله ۲ الی ۳ متر بعد از دهانه خروجی دودکش پرتاب شود.

پکیج های با محفظه احتراق بسته، برعکس پکیج های محفظه احتراق باز بگونه ای طراحی شده اند که هوای مورد نیاز برای احتراق را با کمک دودکش دوجداره کواکسیال هم محور یا سیستم دو لوله ای مجزا یا مستقل (موازی)، از هوای خارج ساختمان تامین می کنند و از هوا یا اکسیژن محل نصب استفاده نمی کنند.

این پکیج ها با دو نوع دودکش کواکسیال یا دوجداره هم محور با قطر 60-100 میلی متر (6 و 10 سانتیمتر) و یا سیستم دو لوله موازی دودکش با قطر 8 سانتیمتر و تامین هوای مجزا و مستقل با قطر 8 سانتیمتر قابل نصب هستند. طول مجاز دودکش دوجداره یا دولوله‌ای متناسب با قدرت فن دستگاه در دفترچه راهنمای آن کالا اعلام می‌شود.

کلیه پکیج های تولیدی لورچ، از نوع نسل جدید یعنی با محفظه احتراق بسته و مجهز به دودکش فن دار هستند و با تاکید بر نصب صحیح مطابق استانداردها و قوانین مربوط به این محصولات توسط تکنسین های مجاز شرکت، ایمنی مصرف کنندگان در اولویت امور قرارگرفته است.

10 نکته بسیار مهم در نصب اصولی و ایمن دودکش پکیج رومسیلد:

 1. طراحی اصلی پکیج های رومسیلد یا محفظه احتراق بسته، با پیش فرض نصب با دودکش دوجداره هم محور 60-100 می باشد. اما در موارد خاصی که امکان نصب دودکش دوجداره وجود ندارد، راهکار نصب با سیستم دو لوله ای دودکش و تامین هوای مستقل یا مجزا پیش بینی شده است و مطابق دستورالعمل شرکتها و مباحث 14 و 17 مقررات ملی ساختمان مجاز می باشد.
 2. علت اولویت و تاکید بر نصب پکیج های رومسلید با دودکش دوجداره  هم محور (حتی در صورت نصب در بالکن یا تراس و هوای آزاد)، هم از منظر ایمنی و هم از منظر راندمان پکیج و مصرف گاز می باشد.
 3. درصورت نصب پکیج با دودکش کواکسیال یا دوجداره هم محور، حتماً باید از دودکشی استفاده شود که توسط شرکت سازنده تأیید شده باشد. دودکش کواکسیال استاندارد و اختصاصی مورد تایید شرکت لورچ، در قسمت زانویی 60 درجه داخلی دارای یک نافی به طول 25 میلیمتر است که از کف کیت دودکش بیرون زده است. این نافی در هنگام نصب روی پکیج، با قرار گرفتن در محل خروجی دودکش پکیج و هوابند کردن آن، از مخلوط شدن دود با هوای ورودی جلوگیری می‌کند که نکته بسیار با اهمیتی است. به همین جهت، در هیچ شرایطی نباید از دودکش‌های دیگر استفاده شود و به هیچ عنوان نباید با افزودن واسط استیل به دودکش‌های دیگر، سعی در شبیه‌سازی شود.
 • طراحی اصلی پکیج های رومسیلد یا محفظه احتراق بسته، با پیش فرض نصب با دودکش دوجداره هم محور 60-100 می باشد. اما در موارد خاصی که امکان نصب دودکش دوجداره وجود ندارد، راهکار نصب با سیستم دو لوله ای دودکش و تامین هوای مستقل یا مجزا پیش بینی شده است و مطابق دستورالعمل شرکتها و مباحث 14 و 17 مقررات ملی ساختمان مجاز می باشد.
 • علت اولویت و تاکید بر نصب پکیج های رومسلید با دودکش دوجداره  هم محور (حتی در صورت نصب در بالکن یا تراس و هوای آزاد)، هم از منظر ایمنی و هم از منظر راندمان پکیج و مصرف گاز می باشد.
 • درصورت نصب پکیج با دودکش کواکسیال یا دوجداره هم محور، حتماً باید از دودکشی استفاده شود که توسط شرکت سازنده تأیید شده باشد. دودکش کواکسیال استاندارد و اختصاصی مورد تایید شرکت لورچ، در قسمت زانویی 60 درجه داخلی دارای یک نافی به طول 25 میلیمتر است که از کف کیت دودکش بیرون زده است. این نافی در هنگام نصب روی پکیج، با قرار گرفتن در محل خروجی دودکش پکیج و هوابند کردن آن، از مخلوط شدن دود با هوای ورودی جلوگیری می‌کند که نکته بسیار با اهمیتی است. به همین جهت، در هیچ شرایطی نباید از دودکش‌های دیگر استفاده شود و به هیچ عنوان نباید با افزودن واسط استیل به دودکش‌های دیگر، سعی در شبیه‌سازی شود.
نافی دودکش روم سیلد
 • پکیج های روم سیلد یا محفظه احتراق بسته مطابق استاندارد و مقررات ملی ساختمان فقط توسط نمایندگان مجاز نصب و خدمات با دودکش دو جداره کواکسیال (هم محور) یا سیستم دو لوله ای مستقل (دودکش و تامین هوا) با قطر 8 سانتیمتر می تواند نصب شود. در صورت نصب پکیج با دودکش دوجداره نیاز به کیت تبدیل نمی باشد، اما در حالت نصب دو لوله ای با توجه به اینکه نصب پکیج فن دار با دودکش قطر 6 مجاز نیست، نیاز به کیت تبدیل استاندارد خروجی 6cm به 8cm می باشد.
 • درصورت عدم امکان نصب دودکش دوجداره و تصمیم به نصب دودکش و تامین هوای مستقل، نصب کامل لوله مخصوص تامین هوا از هوای خارج ساختمان مورد تاکید است. در موارد خاص و مجاز، چنانچه تامین هوا از داخل واحد مسکونی محل نصب پکیج مدنظر باشد، نصب حداقل یک زانویی و لوله هرچند کوتاه بشدت توصیه می شود. علت این تاکید، کاهش صدای پرقدرت فن دستگاه و همچنین پیشگیری از سقوط اجسام و آشغال به داخل فن است.
 • دودکش ها باید با بست به دیوار یا سقف مهار شده  و کلیه محل های اتصالات آن بطور کامل دودبند باشند.
 • دودکش مجاز پکیج های روم سیلد صرفا از جنس استیل یا آلومینیوم می باشد و استفاده از دودکش و کیت تبدیل گالوانیزه یا آهن رنگ شده و همچنین لوله های آکاردئونی یا انعطاف پذیر تحت هر شرایطی ممنوع است.
 • استفاده متوالی یا پشت سر هم از سه زانویی 90 درجه و عبور دودکش از شیشه مطلقاً ممنوع است.
 • مشرف بودن دهانه خروجی دودکش به درب یا پنجره باز شو و قرار گرفتن خروجی دودکش زیر سقف بالکن ممنوع است، همچنین این دهانه باید دارای کلاهکی مناسب برای جلوگیری از لانه گزینی پرندگان، ورود باران و برف یا سایر اشیاء باشد.
 • فاصله انتهای دودکش پکیج های فن دار بدون در نظر گرفتن کلاهک، باید حداقل 15 سانتیمتر از سطح دیوار نمای ساختمان یا 100 سانتیمتر از سطح بام باشد.
فاصله صحیح دودکش پکیج در پشت بام و بالکن

این مقاله را با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *